GY.I.K.

Mivel foglalkozik pontosan?

Alapvetően akut és krónikus mozgásszervi fájdalmakkal élők közérzetének javításával, melyet javarészt fasciális szemléletű technikák, és keretrendszerek alkalmazásával valósítok meg.
(Részletesebben ezt a Szolgáltatások -kezelések menüpont alatt olvashatja)

Most akkor maga masszőr, vagy gyógymasszőr, vagy gyógytornász vagy most mi?

Bár végzettségemet tekintve gyógy- és sportmasszőr vagyok, a masszázstechnikák kb. a munkám 5%-át teszik ki. Éves szinten számos ( 2019-ben például 19 db) képzésen veszek részt, ahol a legkorszerűbb mozgásszervvel kapcsolatos technikákat sajátítom el.
Magamat leginkább egy rommá képzett gyógymasszőrként tudnám definiálni.

Akkor maga olyan mint a csontkovács?

Nem. A csontkovácsolás a népi gyógyászatok körébe tartozó, ködös hátterű, és legtöbbször mindenféle következetességet mellőző jelenség, ami jellemzően a posztszocialista országokban – köztük nálunk is – terjed el, és maradt fent. Ízületi manipulációt, vagy a köznyelvben használatos „ropogtatást”, ma Magyarországon kizárólag orvos, illetve manuálterapeuta végzettséggel rendelkező gyógytornász végezhet.

Hogyan történik a kezelés?

Minden új páciens esetében teljes állapotfelmérésre van szükségünk, ami áll egy alapos kikérdezésből, mely során kitértünk az illetőt ért operációkra, balesetekre, hegekre, illetve bármiféle olyan jelenleg fennálló állapotra ami ellenjavalltá teheti a közös munkánkat (pl. tumor, friss törés, kezelés előtt beadott szteroidinjekció, vagy szteroidkúra)
A panaszok átbeszélése után egy Funkcionális Mozgás Analízis (FMA) tesztrendszer elvégzése következik, hogy lássuk jelenleg milyen mozgásokra képes a teljes test.

Ezeket az eredményeket átbeszéljük, majd javaslatot teszek a személyre szabott kezelési irányról amiről részletesen tájékoztatom, mit és miért lenne érdemes csinálnunk.

Hányszor kell jönnöm?

Ezt felelősen megítélni még az első kezelés után is nehéz feladat.
Van akinél már az első kezelés után is jelentős, és látványos javulások érhetőek el, van akinél több alkalom szükséges.

Függ attól, hogy:

  • milyen régóta áll fent a probléma
  • mennyire együttműködő a páciens ( tehát, hogy betartja-e a megbeszélteket, időben megjelenik-e a megbeszélt időpontban, csinálja-e a neki adott házifeladatot)
  • mennyi rétege van a problémájának
  • mekkora stresszfaktorban él

És még egy sor lehetséges helyzettől.

Mit kell vinnem magammal?

Szerény személyét, lehetőleg kényelmes ruhában, amiben könnyen mozog.

Vannak ilyenolyan röntgen ill. MRI felvételeim, azt is vigyem magammal?

Nyilván jó, ha egy akut sportsérülésnél van egy negatív röntgen felvételünk aminél nincs kimutatva törés, de egy adott esetben több éves röntgen vagy mri felvételnek nem sok hasznát vesszük már.
Valamit azt is meg kell jegyeznem, hogy bár nagyon színesen megnézem bármelyik képidiagnoszikai eredményt amit hoz magával, de mivel sem általános, sem szakorvos nem vagyok, az ott lévő diagnózist nem véleményezhetem, nem mondhatok rá semmit, hiszen nem kompetenciám.

A kezelés utáni pár napban fokozódott a fájdalmam, ez normális jelenség?

Bizony megesik, hogy bizonyos kötőszövetes módszerek alkalmazása után a szöveti irritáció mértéke megnövekszik, és okozhat lokális fájdalmakat. Ez rend szerint pár napon belül múlik. Az irritációt csökkentendő érdemes kerülni a forró vízben való fürdést, megfelelő mennyiségű (400ml/ testsúlykilogramm) tiszta vizet kell fogyasztani, valamint csinálni a kapott házifeladatokat.

Az alapproblémám csökkent, viszont máshol jobban fáj ahol eddig nem!

Ezt hívjuk mi a következő hagymarétegnek. A fájdalom mint olyan réteges, mint a hagyma. Az agyunk egyszerre csak egy fájdalmat képes regisztrálni: a legerősebbet. Amint ez a fájdalom csökkent, vagy megszűnik, felszínre kerül a következő. Majd a következő, és így tovább. Elméleti síkon a születési fájdalomig vissza lehet fejtegetni ezeket a fájdalmas rétegeket.